Anasayfa / Gezi & Gözlem / Antalya Gezilecek Tarihi Camileri Rehberi

Antalya Gezilecek Tarihi Camileri Rehberi

Antalya Gezilecek Tarihi Camileri Rehberi :

Antalya Camileri ile de çok zengin bir kent. Deniz Turizmi ile ziyaretçi akınına uğrayan Antalya, Antalya Gezilecek Tarihi Camileri Rehberi ile ziyaretçilere Antalya’nın başka yönünü göstermek amacıyla bu yazıyı hazırladık. Antalya Tarihi Camileri buram buram tarih ve huzur kokuyor.

Antalya Tarihi Camileri :

1 – Kesik Minare Camii (Korkut Camii, Cami-i Kebir)

MS. 5. yüzyılda Bizanslılar tarafından Meryem Ana adına Panaghia Kilisesi olarak inşa edilmiş ve II. Bayezid zamanında Şehzade Korkut tarafından camiye dönüştürülmüş. Bunun için Korkut Camii veya Cami-i Kebir adı ile de anılıyor. Kilisenin camiye dönüştürülmesi sırasında inşa edilen ve sade yapılışı olan mihrabı, kesme taştandır. 1896 yılında bir yangında zarar gören caminin minaresinin ahşap üst kısımlarının da yanması sonucunda Kesik Minare adını almış.

Adres: Kılınçarslan Mahallesi, Civelek Sk., 07100 Muratpaşa/Antalya

2 – Kale Camii (Sultan Süleyman Camii)

Alanya’da, tersanenin batısındadır. Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubad tarafından yaptırılmış 1530-1566 yıllarında Sultan Süleyman tarafından tekrar yaptırıldığı için Sultan Süleyman Camii adıyla da anılmakta. Moloz taştan olan yapı, kare planlı. Sekizgen kasnak üzerine, kiremitli bir kubbesi var. Son cemaat yeri, dört ayak üzerine kiremitli-üç kubbe ile örtülüdür.

Adres: Saray Mahallesi, Galatasaray Cd. 36 C, 07400 Alanya/Antalya

3 – Bali Bey Camii

Surlar dışında Muratpaşa Mahallesinde Bali Bey Sokağındadır. Sekizgen kasnak üzerine büyük bir kubbenin örttüğü yapı kareye yakın bir plan göstermektedir. 15. yüzyılda akıncı beyi Malkoçoğlu Bali Bey tarafından yaptırılmıştır.

Adres: Balbey Mahallesi, Şht. Binbaşı Cengiz Toytunç Cd. 46a, 07040 Muratpaşa/Antalya

4 – Murat Paşa Camii

Surlar dışında Kazım Özalp Caddesi üzerindedir. Sadrazam Kurucu Murat Paşa tarafından 1570 yılında yaptırılmış. On kenarlı kasnak üzerine yüksek bir kubbe ile örtülmüş. Sivri kemerli ve üç kubbeli son cemaat yerinin sütunları renkli taşlarla süslenmiş.

Adres: Kızılsaray Mahallesi, Milli Egemenlik Cd., 07040 Muratpaşa/Antalya

5 – Yivli Minare

Antalya şehir merkezindedir. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad’ın 1230 yılında kiliseden camiye dönüştürdüğü Ulu Cami’nin minaresidir. Yivli Minare ilk bakışta göze çarpan bir anıt gibi yükselmekte ve kentin bir simgesi olarak kabul edilmektedir. Cami binasından ayrı ve caminin hemen yanında Kale Kapısı Meydanında inşa edilmiş. Oldukça kalın gövde, bu yivler sayesinde estetik bir yapıya kavuşmuştur. Minare gövdesi, aralarında firuze çiniler bulunan kırmızı tuğlalarla süslüdür.

Adres: Selçuk Mh., 07100 Muratpaşa/Antalya

6 – İskele Camii

Yat limanında bulunan, kesme taşlardan yapılma ufak bir camidir. Antalya’ya geldiğinizde gezip göreceğiniz güzel yerlerden biridir.

Adres: Selçuk Mh., Tuzkapısı Sk. No:206, 07100 Muratpaşa/Antalya

Antalya Gezilecek Tarihi Camileri Rehberi konulu yazımızı burada noktalıyoruz.

Check Also

Antalya’da En Güzel Plajlar Hangileridir ?

Antalya’nın En Güzel Plajlar Hangileridir ? Antalya’nın en güzel sahilleri, turizmin başkenti olan Antalya’nın turistler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.