Anasayfa / Gezi & Gözlem / Antalya Turistik Cadde ve Sokaklar

Antalya Turistik Cadde ve Sokaklar

Antalya Turistik Cadde ve Sokaklar ile sokakta ve caddede eğlence vaad eden en güzel kentlerden birisidir. İster genç olun ister yaşlı her yaş grubuna hitap eden en güzel cadde ve sokaklar sizleri ağırlamak ve muhteşem Antalya izlenimi yaratma konusunda iddialıdır.

Antalya Turistik Cadde ve Sokaklar ile Sizi Bekliyor.

1 – Kaleiçi

kale içi sokak

Kaleiçi, Antalya’nın en sık ziyaret edilen tarihi evlerinin olduğu yerdir. Kaleiçi yerli ve yabancı birçok turistin en uğrak yeridir ve Antalya’da gezilecek yerlerde listenin daima başındadır. Kaleiçi Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde yer alır. Kaleiçine gidip hediyelik eşya veya dükkanları gezebileceğiniz keyifli vakit geçirebileceğiniz bir mekandır.

Adres: Selçuk Mh., Uzun Çarşı Sk., 07100 Muratpaşa/Antalya

2 – Yat Limanı

kale içi tekne turu

Antalya’nın bir güzel yeride yat limanıdır. Yat limanında şehri denizden seyredip gemi turlarına çıkabilirsiniz. Toplu turlar genellikle saat 10.00 gibi limandan çıkış yaparak Konyaaltı Plajı, Falezler, Çaltıcak gibi yerlere uğruyor. Birkaç belli noktada yüzme ve yemek molası veriliyor. Akşam üstü saat 16.00 gibi de yavaştan dönüşe geçiliyor ve size de bu turun keyfini yaşamak kalıyor.

Adres: Muratpaşa Mahallesi, Tuzkapısı Sk, 07000 Muratpaşa/Antalya

3 – Saat Kulesi

Antalya’nın şehir merkezinde bulunan tarihi saat kulesi Kale Kapısı mevkiindedir. Saat kulesi 1901 senesinde Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından II. Abdülhamit için inşa edilmiştir. Bazı kaynaklar ise saat kulesinin kim tarafından ve ne zaman yapıldığının kesinlik kazanmadığını belirtmektedir.

Adres: Kalekapısı Muratpaşa / Antalya

4 – Işıklar Caddesi

 

Türkiye’nin en çok turist ağırlayan turizm merkezlerinden biri olan Antalya, Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden biridir. Buraya gelen turistler uzun bir müddet boyunca Antalya’da kalarak tatil yapmaktadır. Turistlerin Antalya’yı seçmelerinin en büyük nedeni, deniz, kum, tarihi yerler, eğlenceli caddeler ve başkalarıdır.  Antalya’nın merkezinde bulunan Işıklar Caddesi, Antalya’nın güzelliğini oluşturan en büyük etkenlerden biridir. Işıklar Caddesi, Kaleiçi’nin tam karşısında Mark Antalya’nın yakınında yerleşmektedir. Gece gündüz demeden 24 saat insanlarla dolu olan bu cadde, birbirinden güzel özeliklere sahiptir. Caddenin tam ortasından nostaljik tramvaylar geçmektedir. Bu ise caddenin görselliği açısından ayrı bir renk katmakta. Caddenin çeşitli yerlerinde el işi ürünler satılmaktadır ve çeşitli noktalarda heykeller mevcuttur. Caddenin nostaljik yapısı ve geceler olağanüstü olan ışıklandırmaları, bütün turistlerin buraya gelmesini sağlamaktadır.

Adres: Gençlik Mahallesi, 07100 Muratpaşa/Antalya

5 – Kapalı Yol

Kapalı Yol Antalya’nın en kalabalık caddelerinden biri olarak görebiliriz. Kapalı Yol caddesi sokak sanatçıları ve mağzaların çok olduğu yerdir. Menderes TÜREL Kapalı Yol’un çağın modern güzelliklerine göre geleneklerimize bağlı bir takım talepler çıkıyor diyerek Kapalı Yol’u daha da güzelleştirmeye bir adım atıyor.

Adres: Tahılpazarı Mah. Şarampol Cad. Sıdıka Melika Altun Ay İş Merk. No:58/A-B, 07040 Muratpaşa/Antalya

6 – Cumhuriyet Meydanı

Antalya’nın en bilindik yerlerinden biri olan Cumhuriyet Meydanı; yerli ve yabancı turistleri şehir merkezine getiren tur otobüslerinin bu civardaki durak noktasıdır. 1964 yılında açılmış Meydanda, burada gösterilen Ulusal Yükseliş Anıtı yer almaktadır.

Adres: Deniz Mahallesi, Konyaaltı Cd., 07050 Muratpaşa/Antalya

7 – Hadrian Kapısı

Roma İmparatoru Hadrianus’un M.Ö. 130 yılında kenti ziyareti sırasında inşa edilmiş olan Hadrian Kapısı, Antalya’nın antik dönemlerini yansıtan en önemli eser olarak gösteriliyor. Kaleiçi yakınında yer alan kapının üzerindeki heykeller zamanla kaybolsa da Latince yazılmış kitabesi varlığını korumuş. Bir zamanlar kenti çevreleyen surların bir parçası olan yapının Korint üslubundaki mermer sütunları, oyma ve kabartma tekniğiyle yaratılmış işlemeleriyle göz alıcı duruyor.

Adres: Barbaros Mahallesi, 07100 Muratpaşa/Antalya

8 – Karaalioğlu Parkı

Falezler üzerine kurulduğu için ziyaretçilerine muhteşem bir Akdeniz manzarası sunan Karaalioğlu Parkı, 1940’lı yılların başında Vali Haşim İşcan önderliğinde kurulmuş. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılan binanın önündeki 7000 m²’lik alanı kaplayan park, adını arazisinin bir kısmının sahibi olan şahsiyetten almış. Yerel halkın “mirador“ olarak adlandırdığı 3 seyir terasını birbirine bağlayan yürüyüş yollarının çevresi bölgenin ikliminde kolaylıkla yetişen rengârenk çiçekler ve ağaçlık alanlarla süslenmiş. Özellikle akşam saatlerinde buraya giderseniz, manzara eşliğinde keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Adres: Kılınçarslan Mahallesi, Park Sk., 07100 Muratpaşa/Antalya

9 – Konyaaltı Sahili

Türkiye’nin en değerli turizm merkezi Antalya’nın en büyük plajlarından olan Konyaaltı Plajı, yerli gerek yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği her daim cıvıl cıvıl, şehrin içinde kilometrelerce uzanan bir doğal güzellik. Konyaaltı Plajı, şehir merkezinin batısında, Konyaaltı ilçesinin Akdeniz sahilinde yer alan Antalya’nın en önemli ve popüler plajı.

Falezlerin kayalıklarından Antalya Limanı’na kadar uzanan 7 km uzunluğundaki çakıllı bir sahil olan Konyaaltı Plajı’nın 4,5 km uzunluğa ve 70 m genişliğe sahip kısmı mavi bayrak unvanına sahip halk plajını oluşturuyor. Ücretli ve ücretsiz bölümlerin bulunduğu Konyaaltı, antik devirlerde dağlık alanda yaşayan Termessosluların kullandığı liman kenti Olbia’ya da ev sahipliği yapıyor.

Adres: Kuşkavağı Mahallesi, 07070 Konyaaltı/Antalya

10 – Lara Fener Yolu

Denizin ve doğanın katkısı ile sabaları spor yapabileceğiniz, akşamları ise gezebileceğiniz muazzam bir işlek yerdir. Eğer uzur aramak istiyorsanız burası tam size göre.

Adres: Eski Lara Cad. 07160 Muratpaşa

Check Also

Antalya’da En Güzel Plajlar Hangileridir ?

Antalya’nın En Güzel Plajlar Hangileridir ? Antalya’nın en güzel sahilleri, turizmin başkenti olan Antalya’nın turistler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.