Anasayfa / Gezi & Gözlem / Antalya’da En Etkileyici 6 Tarihi Mekân
Antalya Tarihi Yerler

Antalya’da En Etkileyici 6 Tarihi Mekân

Antalya’da görülmesi gereken tarihi yerler, Antalya’nın sadece deniz ve doğal güzellikleri için değil kültürü için de gezilebilecek bir yer olduğunu göstermektedir. Antalya mavinin ve yeşilin uyumlu dansının yanında 4000 yıllık tarihi ile de misafirleri büyülemektedir. Antalya tarihi yerler Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı medeniyetlerinin her birinden bir parça alarak ortaya eşsiz bir tarihi güzellik ortaya çıkarmaktadır. Antalya’da görülmesi gereken tarihi mekanlar ise şu şekildedir:

  • Kaleiçi
  • Myra Antik Kenti, Demre
  • Apollon Tapınağı, Side
  • Hadrian Kapısı
  • Phaselis Antik Kenti
  • Alanya Kalesi

Myra Antik Kenti

Myra Antik Şehri, Antalya’nın tarihi değerleri ile de ön plana çıkmasını sağlayan bir tarihi kültür mirasıdır. Myria Antik Kenti önemli bir Likya şehridir. Antalya’nın Demle ilçesi sınırları içinde kalan Myra Antik Kenti, antik kaya mezarları ile dikkat çekmektedir. Tarihte birçok kuşatmaya direnen antik kent, Araplar tarafından istila edildikten sonra yıkılmasına rağmen hala tarihi güzelliği ile dikkat çekmektedir. Myra Antik Kenti orta çağ döneminde oldukça ünlü bir şehirdir. Bu kadar ünlü olmasında Myra şehrinde yaşayan bir din adamı olan Aziz Nikolas’ın rolü oldukça fazladır. Myra Antik Kenti’nin tarihinin ise MÖ 5. yüzyıla kadar uzandığı tahmin edilmektedir.

Apollon Tapınağı

Apollon tapınağı, Antalya’nın bir diğer güzide tarihi güzelliklerinden bir tanesidir. Antalya’nın Side ilçesinde bulunan Apollon Tapınağı, Miletli Daphniz tarafından yapılan bir tapınaktır.  Apollon Tapınağı’nı ziyaret ettiğinizde kendinizi Atina’da hissedecek olmanız kaçınılmazdır. Apollon Tapınağı’nda bulunan Medusa heykeli oldukça dikkat çekicidir. Rivayete göre Medusa kendisi ile göz göze gelen kimseleri taşa çeviren bir canavardır. İki kız kardeşe sahip olan Medusa’nın, kardeşleri gibi ölümsüz olmadığından Pergeus tarafından öldürüldüğü söylenmektedir. Apollon Tapınağı’na giriş saatleri ise 08.30 ile 17.00 saatleri arasıdır. Apollon Tapınağı’na giriş ücreti ise 10 TL’dir. Apollon Tapınağı’na müze kart ile giriş yapılabilmektedir.

Hadrian Kapısı

Hadrian kapısı, Antalya’da Üç Kapılar olarak da bilinen yapı, Antalya’nın tarihi güzelliklerini gün yüzüne çıkaran yapılardan bir tanesidir. Hadrian Kapısı, Kral Hadrianus’un şehre gelmesiyle MS 130 yılında yaptırılmıştır. Beyaz mermer kullanılarak yapılan Hadrian Kapısı Antalya şehrinin sembollerinden bir tanesidir. Hadiran Kapısı mükemmel oymalar ve süslemeler ile oldukça dikkat çekmektedir.

Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Şehri, Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Tekirova beldesi sınırlarında bulunmaktadır. Phaselis Antik Kenti antik tiyatrosu, doğa ile iç içe geçmiş koyu ve ter temiz plajı ile şehre gelen misafirlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Phaselis Antik Şehri merkez, kuzey ve güney limanları ile ziyaretçilerine denizin tadına varabilecekleri 3 farklı seçenek sunmaktadır. Phaselis Antik Şehrini ziyaret etmek istiyorsanız giriş için 30 TL ödemeniz gerekmektedir.

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi, tarihi surları ile Antalya’nın ilçelerinden biri olan Alanya’nın simgesi haline gelmiştir. Alanya’da daha çok Kandeleri adıyla bilinen Alanya Kalesi’nin günümüze yetişen mimarisi ise Selçuklu dönemine aittir. Alanya Kalesi’nin tarihinin ise Helenistik döneme kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Alanya Kalesi ziyaretçilerine 08.30 ile 19.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Alanya Kalesi’ni ziyaret etmek isteyenlerin ödediği ücret ise 15 TL’dir.

Kaleiçi

Tarihi Kaleiçi, Antalya’nın en güzel ve en tarihi yerlerinden bir tanesidir. Antalya tarihi yerler arasında en önemli yerlerden biri olan Kaleiçi taş evleri ile ziyaretçilerini büyülemektedir. 2-3 katlı evler genellikle restore edilerek günümüzde butik otel, cafe ya da restoran olarak kullanılmaktadır. Kaleiçi’nde bulunan evlerden uzanan begonviller de sokaklara eşsiz bir görüntü vermektedir.

Antalya’da görülmesi gereken tarihi yerler hakkında daha fazla bilgi almak için Antalya Şehir Rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Check Also

Antalya’da En Güzel Plajlar Hangileridir ?

Antalya’nın En Güzel Plajlar Hangileridir ? Antalya’nın en güzel sahilleri, turizmin başkenti olan Antalya’nın turistler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.