Anasayfa / Eğlence & Yaşam / Antalya’da Yaşamanın Avantajları Dezavantajları

Antalya’da Yaşamanın Avantajları Dezavantajları

2018 yılı baz alınarak 2,364 milyon kişinin yaşadığı, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Antalya Şüphesiz ki Dünyanın En güzel Şehridir” sözüyle tasvirini yaptığı Turizm cenneti Antalya’nın  Avantaj ve dezavantajlarını sıralamaya çalıştığımız ” Antalya’da Yaşamanın Avantajları Dezavantajları ” başlıklı yazımızın detaylarına geçelim.

Antalya’da Yaşamanın Avantajlarını anlatarak yazımıza başlayalım.

Antalya’da Yaşamanın Avantajları :

İlk Maddemiz doğal olarak Turizm olacaktır ; Şehir merkezinin yanı sıra Kaş, Kemer, Alanya, Side, Belek gibi Dünyanın her yerinden yerli yabancı turistlerin gözdesi beldelere sahip olmak. Mart – Ekim arası 9 ay denizin nimetlerinden rahatlıkla faydalanabileceğiniz gibi, Tarih , doğa ve kültür gibi pek çok gezintiyi 12 ay boyunca rahatlıkla yapabilirsiniz. Ekim- Kasım aylarında Antalya’da kayak yapabileceğiniz 40 km mesafedeki Antalya Saklıkent’te kayak yapıp ardından şehre inip denize girebiliceğiniz inanılmaz olanaklara sahip olmak.

İkinci maddemiz Antalya’nın Kültürel ve Sanatsal Aktiviteleri ; Antalya Altın Portakal Film Festivali , Piyano Festivali , Gitar Festivali , Tiyatro Festivali gibi pek çok önemli festivale ev sahipliği yapması. Antalya Açık Hava Tiyatrosunda Eylül- Ekim Ayları arasında gerçekleştirilen çok sayıda ünlü ismi makul fiyatlara dinleme keyfi. Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde Devlet Tiyatroları, Türkan Şoray Kültür Merkezi, Nazım Hikmet Kongre ve Fuar Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, Cam Piramit, Şehir ve Belediye Tiyatroları gibi pek çok sanatsal ve kültürel aktivitelere ev sahipliği yapan bizimde sitemizin ana sayfasında paylaştığımız bol aktivitenin gerçekleştiriliyor olması.

Antalya’da yaşamanın getirdiği avantajları sıralarken bahsedeceğimiz üçüncü madde Antalya’da Gerçekleştirilen Sportif Etkinlikler ; Antalya Open Tenis Turnuvası , Yerleşik Tenis Kulupleri ve TTF’nun gerçekleştirdiği çok sayıda veteran Tenis Turnuvaları,  Türkiye Satranç Federasyonunun gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası Satranç Turnuvaları, Dünya Okçuluk Şampiyonası, Pek çok büyük Futbol kulübünün kış kampları, Süperligde yer alan 2 adet Futbol Takımı, Dünya Off- Road şampiyonaları gibi sayamayacağımız pek çok sportif faaliyet tüm yıl boyunca Antalya’da aktif olarak ev sahipliği yapmayı sürdürüyor.

Antalya’da Yürüyüş ve Kamp Merkezleri ; Fethiye’den Manavgata uzanan Dünyanın sayılı traking rotalarından sayılan Likya Yolu, Şehir merkezinde yer alan Eski Lara Yolu, Konyaaltı sahili, yeni yapılan Antalya Sahil Yaşam Parkı gibi pek çok yürüyüş ve Bisiklet yolları. Antalya’nın En iyi Kamp Yerleri olarak adlandırılan, Gelidonya Feneri, Olimpos Kamp alanı, Adrasan Kamp Alanı, Kaş Kamp alanı, İncekum Kamp Alanı gibi pek çok kamp tutkunlarının sık uğrak yerlerinden olan kamp merkezlerinin avucunuzun içinde olması.

Antalya şehir merkezinde yer alan, En İyi Antalya Manzaralarına Sahip Restaurant ve Cafeler ; şehir merkezinde yer alan Atatürk Parkı içerisinde yer alan Alara Et balık Restoranı, Order Kafe gibi pek çok mekan inanılmaz deniz manzarasına sahiptir. Ayrıca Lara’da yer alan Nejat Balık gibi Konyaaltı sahili etrafındaki pek çok kafe, Kepez Kent Ormanı, Teleferik ile ulaşım sağlayabileceğiniz Eski Döner Gazino yeni (Belediye işletmesinde Tünektepe) , Kemer sonrası Tahtalı dağının zirvesi

Antalya’nın En İyi Kahvaltı Mekanları ; şehir merkezine 15 km civarında yer alan çakırlar köyünde enfes köy kahvaltıları ve bazlamalar, Sıralı Kebap gibi çok popüler bir mekanda yapabileceğiniz dillere destan kahvaltı, Atatürk Parkı içerisinde yer alan pek çok kafe, restaurant, Eski Lara yolu üzerinde yer alan pek çok kafe, Sarı Demlik gibi şehrin en popüler kahvaltı mekanları arasında sayabileceğimiz pek çok alternatife sahip olması.

biraz derinlemesine şehir panoraması çıkardığımız anlatımdan sonra kısaca ilave edeceğimiz bir kaç madde ile Antalya’da yaşamanın Avantajlarını genişletelim.

 • Kışın hayatı olumsuz etkileyen şartlarını hemen hemen hiç yaşamamanız
 • Büyük bir şehir olmasına rağmen bir iki güzergah dışında trafik probleminin hiç olmaması
 • Polis, Jandarma, sivil polis gibi kolluk kuvvetlerinin yaptığı sık asayiş uygulamaları sayesinde suç oranının  düşük olduğu bir şehir olması
 • Antalya’da yerleşik yaşayan yabancı uyruklu ve vatandaşlığı seçen pek çok arkadaşa sahip olabilme
 • İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük metropollerde sahip olabileceğiniz aklınıza gelen pek çok şeye Antalya’da da ulaşabilmeniz.
 • Dinlence ve eğlence mekanlarının fazlalığı,
 • Çocuk eğlence merkezlerinin fazlalığı,
 • Sağlık hizmeti veren önemli hastane ve tıp Kuruluşlarının şehir merkezinde yer alması
 • Şehir Merkezinde yer alan Kaliteli eğitim veren Yüksek Öğretim merkezlerine sahip olması (akdeniz Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi)
 • Turizmin getirdiği iş olanakları
 • Seracılık ve Tarım gibi sektörlerde gelişmiş ve yerleşik olanaklar
 • İstanbul ve Ankara ile kıyaslanmayacak her kesime hitap edecek kiralık/Satılık ev olanakları
 • Farklı yaşam tarzına sahip insanların bir arada rahatça yaşayabilmesi

gibi pek çok nedeni sıralayabiliriz. Antalya’da Yaşamanın Avantajları Dezavantajları yazımıza Antalya’nın olumsuz yönlerini inceleyerek devam edelim ;

Antalya’da Yaşamanın Getirdiği Dezavantajlar :

Antalya’da yaşamanın avantajlarına oranla Dezavantajlarını maddeler halinde  sıralayacak olursak ;

 • Nisan – Eylül arası Kavurucu sıcaklar Temmuz-Ağustos aylarında klimanın yetmediği sıcak havalar
 • Hafta sonu Avmlerin çok kalabalık olması
 • Sinemalarda ve kültürel aktivitelerde yer bulma sıkıntısı
 • Yaz aylarında Antalya’ya gelen arkadaş, dost, akraba ağırlama merasimleri 🙂 (bu maddenin herkesi kapsamadığını fakat pek çok Antalyalının önemli problemi olduğunu belirteyim)
 • Yaz aylarında artan trafikteki taşıt sayısı
 • Yaz aylarında denizlerde artan kalabalık nüfus
 • Turizm sektöründeki iş olanaklarının kış aylarında kısıtlı olması
 • Ekonomik sınıfsal farkın şehrin belirli bölümlerinde hissedilebilir düzeyde olması

gibi olumsuzlukları gözardı etmemeniz gerekir. olumlu olumsuz olanakları göz önünde bulundurarak hazırladığımız Antalya’da Yaşamanın Avantajları Dezavantajları Antalya’da yaşamaya karar verecek veya tatile gelmek isteyeceklere rehberlik etmesini umut ediyoruz. Yazımız ile ilgili olumlu olumsuz dönüşleri mutlaka yorumlarda belirtirseniz sevinirim.

 

 

 

 

Check Also

Antalya’da En İyi 8 Kamp Alanı

Antalya en güzel kamp alanları, güzel, uygun ve özgür bir tatil planı yapmak isteyen kimseler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.