Anasayfa / Eğlence & Yaşam / Antalya’daki En Güzel Gezgin Rotaları Nereler?
Antalya gezilecek yerler

Antalya’daki En Güzel Gezgin Rotaları Nereler?

Antalya’da gezilecek yerler denildiğinde akla öncelikle sıcak sahilleri ve keyifli eğlence mekanları gelse de Antalya çok daha başka güzellikleri bünyesinde barındıran bir şehir. Yaz tatillerinin vazgeçilmez şehri Antalya, her sene pek çok yerli ve yabancı turisti misafir etmektedir. Şehrin doğal ve tarihi güzellikleri arasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken Antalya gezi rotaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Antalya Kaleiçi
 • Kesin Minare Camii
 • Hadrian Kapısı
 • Karaalioğlu Parkı
 • Antalya Müzesi
 • Antalya Kültür Sanat
 • Düden Kıyı Şelalesi
 • Aspendos Antik Tiyatrosu

Antalya Kaleiçi

Antalya Kaleiçi mahallesi, Helenistik kalıntıları, sıcak sahilleri ve doğa harikalarıyla bilinen Antalya’nın bir başka yüzüdür. Şehrin merkezinde yer alması sebebiyle ulaşılması da oldukça kolaydır. Selçuklu, Roma, Bizans ve elbette Osmanlı gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Kaleiçi, mimari ve tarihi dokusuyla kendine hayran bırakmaktadır. Otantik restoranları ve otelleriyle ziyaretçilerini ağırlayan mahallede gezerken görebileceğiniz birçok tarihi mekan bulunmaktadır. Kaleiçi ziyaretinize ekleyebileceğiniz bazı rotalar ise şu şekildedir:

 • Saat Kulesi
 • Yivli Minare
 • Suna ve İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi
 • Atatürk Evi
 • Hıdırlık Kulesi
 • Kaleiçi Asansör
 • Keçili Park
 • Hadrian Kapısı

Bu mekanları ziyaret etmeye fırsat bulamayacak olsanız dahi Antalya Kaleiçi, Antalya gezi rotaları arasına mutlaka eklenmesi gereken bir mekandır.

Hadrian Kapısı

Hadrian Kapısı, Antalya’yı gezmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken olağanüstü bir mekandır. Yerli halk daha çok Üç Kapılar olarak bilmektedir. MS 130 yılında İmparator Hadrianus’un şehre gelişinin şerefine yaptırılan mimari yapı, yapıda bulunan yuvarlak kemerli 3 kapı nedeniyle Üç Kapılar olarak bilinmeye başlamıştır. Roma döneminden kalma bu önemli eserin iki tarafında iki ayrı kule bulunmaktadır. Güney kulesinin Hadrianus döneminden kaldığı, kuzeyde bulunan kulenin ise Selçuklular döneminde inşa edildiği bilinmektedir. Birçok farklı medeniyetin izlerini taşıyan bu yapıyı görmeden Antalya’dan gitmeniz büyük kayıp olacaktır.

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi, 1922 yılında Alaaddin Camisi’nde  Süleyman Fikri Erten tarafından işgalcilerden kurtulan eserlerin korunması için kurulmuştur. Alaaddin Camisi’nden Yivli Camii’ne oradan da bugünkü yerine taşınan müze 1972 yılından beri aynı bölgede ziyaret edilebilmektedir. Oldukça geniş bir alana yayılan müzenin içerisinde 14 sergi salonu bulunmaktadır. Müzenin açık hava sergi alanı ise görülmeye değerdir. Muhteşem bir heykel koleksiyonunu bünyesinde barındıran müzede, detaylı açıklamalar ile bilgi edinmeniz sağlanmaktadır.

Düden Kıyı Şelalesi

Düden kıyı şelalesi, şehrin yaklaşık 10 km uzağında yer alan Düden Şelalesi değildir. Bu konuyu açıklığa kavuşturmamızın nedeni ise Düden Şelalesi’nin gezgin rotaları için biraz uzak olmasıdır. Elbette vaktiniz varsa Düden Şelalesi’ni de mutlaka görmelisiniz ancak dar vakitli kişiler için en ideal rota Düden Kıyı Şelalesi olacaktır. Oldukça büyük bir şelale olan Düden Kıyı Şelalesi, Aşağı Düden Şelalesi olarak da bilinmektedir. Şehrin doğal güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Aspendos Antik Tiyatrosu

Aspendos, Belkıs Harabeleri olarak da bilinmektedir. Aslında Aspendos’u yalnızca antik tiyatrosuyla sınırlamak doğru değildir. Çünkü burası yüzyıllardır ihtişamını ve güzelliği korumuş bir antik kenttir. Başlarda tarım ve ticaret merkezi olan bu kent, sonraki yıllarda ise Romalılara geçerek kültür ve sanat merkezi olmuştur. Antik kentin tiyatrosu da şehir Romalılara geçtikten sonra MS 161-180 yılları arasında yaptırılmıştır. Muhteşem bir akustiğe sahip olan tiyatrosunun yanı sıra su kemerleri, hamamlar, mahkeme binası gibi yapılarıyla Antalya gezi rotaları arasında mutlaka bulunması gereken bir mekandır.

Check Also

Antalya’da En İyi 8 Kamp Alanı

Antalya en güzel kamp alanları, güzel, uygun ve özgür bir tatil planı yapmak isteyen kimseler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.