Anasayfa / Gezi & Gözlem / Antalya’nın İçinizi Ferahlatacak En Güzel Yaylaları

Antalya’nın İçinizi Ferahlatacak En Güzel Yaylaları

1- Feslikan Yaylası

Antalya’da yayla havası denince akla gelen ilk yerlerden biridir Feslikan Yaylası. Antalya’ya sadece 44 km. uzaklıkta olup Antalya ve çevresinin en bilinen yaylasıdır. Yayla, Eren Dağı, Bereket Dağı ve Karadağ arasında uzanan ve yükseltisi 1.800-2000 m. arasında değişen plato sahasının güney doğusunda konumlanmıştır. Antalya körfezinin batı kıyılarında yükselen bütün yaylaların merkezi durumundadır. Yemyeşil dağları, görebileceğiniz miss gibi havayı içinize çekebileceğiniz geniş bir ormanlık alana sahiptir. Yaz aylarında düzenlenen festivallerde yağlı güreş karşılaşmaları yapılmakta konserler verilmekte eğlenceler düzenlenmektedir. Ayrıca ziyaretçilerin doğa sporları, doğa yürüyüşleri yapması da mümkündür.

2- Gömbe Yaylası

Gömbe Yaylası; suları, serin havası ve yeşilliği ile bütün Antalya kıyı şeridinin yaylası konumundadır. Antalya yaylalarının da en meşhurudur. Kaş’a 70 km, Antalya’ya 150 km uzaklıktadır. Kaş – Kalkan – Elmalı üçgeninde kalan Yumru ve Akdağ’ın eteğinde, sedir ormanlarının kenarında, elma ağaçlarıyla kaplı yemyeşil bir coğrafyadır.

3- Saklıkent (Saklı) Yaylası

Akdeniz Bölgesi’nde Antalya’nın batısında Beydağları üzerinde, Antalya kent merkezine 50 km kuzeybatıda yer almaktadır. Antalya’ya yakınlığı nedeni ile bir günde iki mevsimin birden yaşanabildiği ender yerlerden biridir. Antalya’dan 10 km’si asfalt 40 km’si stabilize olan güzel manzaralı bir yolla yaylaya ulaşılmaktadır. Antalya’nın kuzeybatısında Bey Dağları silsilesinin ortalarında 1850 m rakımda bulunan Saklıkent Yaylası’nda kayak tesisleri de bulunmaktadır.

4- Gedevet Yaylası

Gedevet Yaylası, Alanya`nın bir köyü olan Dere Köy sınırları içinde, deniz seviyesinden 1100 rakımda ve ilçeye 21 km uzaklıkta bulunmaktadır. Tüm yolları asfaltlanmış apartman, villa ve çiftlik evleri ile dolu olan yayla, 2006 yazından bu yana günübirlik piknik alanlarıyla hizmet vermektedir. Son yıllarda öne çıkan yayla turizminin yaygınlaşmasıyla Gedevet Yaylası da giderek popüler olmaya başlamıştır. Deniz seviyesinden yüksekliği sebebiyle yaz aylarında da çokça serin olan yayla, Alanya`nın sıcağından bunalanlar için harika bir kaçamak olacaktır.

5- Gökbel Yaylası

Kestel halkının yaz aylarını geçirdiği Gökbel Yaylası, doğal güzellikleri ile Alanya’nın en gözde yayları arasında yer alıyor. Kestel Beldesi, Akdeniz kıyısında olup sırtını Batı Toroslar’a dayamıştır. Orta Toroslar’da yer alan Gökbel Yaylası, Kestel Beldesi’nde yaşayan yerli halkın yaz aylarında göç ettiği en önemli yaylaların başında geliyor. Yörük kültürünü hala yaşatan Kestel halkının yaklaşık yüzde sekseni yaz aylarını Gökbel Yaylası’nda geçiriyor. 2 gün süren Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri Festivali’nde konserler, çeşitli etkinlikler ile pazar alanına kurulan Yörük çadırlarında bölge halkı bir araya geliyor.

6- Finike-Ördübek Yaylası

Asırlık sedir ağaçları ile ardıç ağaçlarının çevrelediği, çok geniş alanlara yayılmış olan Ördübek Yaylası tabanı dağ çayırları ve kır çiçekleri ile kaplıdır. Çok az sayıda yayla evinin olması, hiç bir altyapının bulunmaması, bu harikulade güzel olan yaylayı bakir kılmıştır. Arif Köyü’nde bulunan Antik Arycanda Kenti yaylada görülebilecek yerler arasındadır.

7- Üçoluk Yaylası

Antalya’nın güneybatısında, yaklaşık 1500 m yükseklikte bulunan yayla, zengin bir flora ve faunaya sahiptir. Basit yayla evleri, sedir, çam, çınar ağaçları ile bütünleşmiş gibidir. Antalya ve Kemer halkının kullandığı yaylaya, seyahat acentaları tarafından kamp ve trekking programları düzenlenmektedir.

Check Also

Antalya’da En Güzel Plajlar Hangileridir ?

Antalya’nın En Güzel Plajlar Hangileridir ? Antalya’nın en güzel sahilleri, turizmin başkenti olan Antalya’nın turistler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.