Anasayfa / Haberler / Robotex International’da Antalyalı Kız Öğrencilerin Büyük Başarısı

Robotex International’da Antalyalı Kız Öğrencilerin Büyük Başarısı

29 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında Estonya’nın Talin kentinde  gerçekleştirilen, Dünyanın prestijli Robot yarışmalarından birisi olarak kabul edilen Robotex International’da  Antalya Konyaaltı Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi 9’uncu sınıfta öğrenim gören  öğrenciler,  38’den fazla ülkeden gelen bin 99 takım ve 3 bin yarışmacının katıldığı festivalde ‘Firefighters’ (itfaiye) kategorisinde yazılımını kendilerinin geliştirdiği  ‘yangın söndürme robotu” ile dünya 2’ncisi oldular.

Geliştirilen robotun yetenekleri şöyle; renk sensörleri sayesinde siyah renkli dumanı ve alevleri algılayarak. Alevi gördüğü anda hemen söndürülmesini sağlıyor. Robot yangın anında yangın bölgesine bırakıldığında alevi bularak, sönmesini sağlıyor.

Daha Önce Antalya’da düzenlenen Robotex Turkey’de aldıkları derece ile Estonya’ya gitmeye hak kazanan Konyaaltı Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi Robotik ve Mühendislik Zümresi  Baskanı Cem Yurtlak koordinatörlüğünde 4 kız öğrenciden oluşan grup, Mart 2020 ‘de  Amerika Birleşik Devletleri’nin San Francisco şehrinde FRC Dünya Robotik Şampiyonası’na katılacaklar.

Konyaaltı Kaymakamı Sn.Kamil Köten ve Konyaaltı İlçe Milli Eğitim Mdr.Yakup Hoplar, Robotex yarışmasında Dünya ikincisi olan Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencilerini kabul ederek başarıda emeği geçen tüm yönetici,öğretmen ve öğrencileri ödüllendirdi.

Bu başarılı ekibe ABD’de düzenelenecek olan robot yarışmasında da başarılar diliyoruz.

Check Also

Kepez Belediyesi pazarcılara maske , eldiven ve dezenfektan dağıttı.

Tüm Antalya Belediyeleri Korona önlemleri kapsamında tedbirlerini arttırırken, Kepez Belediyesinin vatandaşların hijyen bir ortamda alışveriş yapabilmeleri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.