Anasayfa / Antalya Son Dakika / Tarihi Kentler Birliği Yılın Proje Ödülü Kepez Belediyesinin Oldu

Tarihi Kentler Birliği Yılın Proje Ödülü Kepez Belediyesinin Oldu

tarihi kentler birliği proje ödülleri

Tarihi Kentler Birliği Yılın Proje Ödülü Lyrboton Kome Arkeopark Projesi  ile Kepez Belediyesinin oldu.  Tarihi Kentler Birliği(TKB) tarafından düzenlenen proje ödülleri , Antalya Expo Center’da 26. YAPEX Restorasyon Fuarı’nda yapılan tören ile  Kültürel Mirası Koruma Projesi ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda dereceye giren kültürel miras proje ödülleri dağıtıldı.

Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması Kültürel mirası koruma ve özendirme projelerini teşvik etmek amacıyla 2001 yılından bu yana düzenleniyor. Yarışmaya Türkiye’nin dört bir yanından büyükşehir ve  ilçe belediyeleri katılıyor.

Toplamda 123 proje ve uygulamayı geçmeyi başaran Kepez Belediyesinin  Lyrboton Kome Arkeopark Projesi, 2 bin 200 yıllık tarihe sahip Lyrboton Kome Antik Kentinin gün yüzüne çıkmasını sağlayan Arkeopark Projesi ipi göğüsledi.

Ödülü Başkan Hakan TÜTÜNCÜ ve Projeyi yürüten ekibi beraber aldılar. Ödül sonrası Birlikte fotograf çektirmeyi ihmal etmediler.

Projenin Detayı : Kepez’in kuzeyinde bulunan Lyrboton Kome Antik Kenti, döneminde bölgenin başkentlerinden Perge’nin zeytinyağı üretim üssü olarak rol alıyordu. 2 bin 200 yıllık tarih Kepez Belediyesi’nin 4 yıllık çalışması neticesinde gün yüzen çıkartıldı. Kazı ve bitki temizliği çalışmalarıyla zeytinyağı üretim işliklerinin ortaya çıkartıldığı kentin ziyaretçiye açık haldeki görselleri, YAPEX Fuarı kapsamında ziyaretçilere sergilendi.

Haberin Kaynağı : http://www.kepez-bld.gov.tr/news.php?id=6961/Yilin-Proje-Odulu,-Kepezin

User Rating: 4.25 ( 1 votes)

Check Also

Kepez Belediyesi pazarcılara maske , eldiven ve dezenfektan dağıttı.

Tüm Antalya Belediyeleri Korona önlemleri kapsamında tedbirlerini arttırırken, Kepez Belediyesinin vatandaşların hijyen bir ortamda alışveriş yapabilmeleri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.